۴ شهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۴۵

وزیر راه: ۱۵۰ میلیون تن ظرفیت حمل بار در کشور وجود دارد

به گزارش عیارآنلاین به نقل از تسنیم وزیر راه و شهرسازی در گفتگوی ویژه خبری با اشاره به این‌که موقعیت جغرافیایی ایران به لحاظ حمل‌ونقل بار و ترانزیت زیباست، بیان کرد: زیرساخت‌های بسیار خوبی در این بخش داریم و میلیاردها تومان در این حوزه سرمایه‌گذاری شده است.در حال حاضر ظرفیت تخلیه و بارگیری ۱۸۶ میلیون […]

به گزارش عیارآنلاین به نقل از تسنیم وزیر راه و شهرسازی در گفتگوی ویژه خبری با اشاره به این‌که موقعیت جغرافیایی ایران به لحاظ حمل‌ونقل بار و ترانزیت زیباست، بیان کرد: زیرساخت‌های بسیار خوبی در این بخش داریم و میلیاردها تومان در این حوزه سرمایه‌گذاری شده است.در حال حاضر ظرفیت تخلیه و بارگیری ۱۸۶ میلیون تن در بنادر کشور وجود دارد، اما از این ظرفیت استفاده مناسبی نمی‌شود.

وی با بیان این‌که زیرساخت‌های خوبی در بخش‌های ریلی و جاده‌ای داریم، تاکید کرد: مشکل ما در این حوزه کسب و کار حمل‌ونقل است. در این حوزه باید ببینیم چگونه می‌توانیم بنگاه‌های بزرگ مقیاس با توانایی حمل بار ترکیبی را در کشور داشته باشیم.

آخوندی با بیان این‌که در این حوزه نیز باید درباره مشکلات گفت‌وگو کنیم به آماری در این زمینه اشاره کرد و افزود: با آنکه ظرفیت حمل ۱۵۰ میلیون تن بار را داریم، اما در ۴ ماه اخیر فقط ۱۲.۵ میلیون تن بار در کشور جابجا شده است.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص طرح‌های عمرانی نیمه تمام نیز گفت: این طرح‌ها با درآمد کشور همخوانی ندارد و در حال حاضر ۳۰۰۰ میلیارد تومان به پیمانکاران این بخش بدهکار هستیم. حجم تعهدات در این بخش بسیار زیاد و حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان است.

آخوندی با بیان این‌که باید منابع مورد نیاز این پروژه‌ها را از طریق بورس و بنگاه‌های خصوصی تامین کنیم در رابطه با آزاد راه تهران-شمال گفت: این پروژه کج متولد شد و ۱۸ سال است که داستان آن ادامه دارد. ساختارهای این پروژه مورد بازنگری قرار می‌گیرد. آزاد راه تهران-شمال پروژه سختی است که ۷۷ کیلومتر تونل دارد و تا یکماه آینده تصویر روشن‌تری از این پروژه به مردم ارائه می‌شود.

وی با اشاره به این‌که نوسازی ناوگان هوایی خوب نبوده است، گفت: در حال حاضر ۱۸ ایرلاین به ظاهر خصوصی در کشور داریم، اما همه این بنگاه‌ها از نظر مالی مشکل دارند و توسعه در این بخش نداشته‌ایم و مرتب کاهش یافته است.

وی با بیان این‌که در این زمینه نیز باید با مردم «راست و پوست کنده سخن بگوئیم» گفت: سهم حمل‌ونقل هوایی از حمل‌ونقل کشور ۳ درصد است که ۴۰ درصد این میزان نیز مربوط به کارمندان دولت است. بر اساس ماده ۱۶۱ قانون برنامه پنجم توسعه باید در سال سوم این برنامه (امسال)قیمت‌ها آزادسازی می‌شد، اما هنوز اتفاقی در این زمینه روی نداده است.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: