۲ شهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۵

پاکستان خواهان حل بحران انرژی خود با افزایش واردات برق از ایران است

به گزارش عیارآنلاین به نقل از تسنیم، وزیر آب و برق پاکستان در بیانیه کتبی گفت، چند پروژه شامل دو پروژه واردات ۱۱۷۴ مگاوات برق از ایران در حال بررسی هستند. در این بیانیه آمده است، وزیر آب و برق پاکستان در ۸ آوریل ۲۰۰۷، یک یادداشت تفاهم با وزیر انرژی ایران در تهران برای تامین […]

به گزارش عیارآنلاین به نقل از تسنیم، وزیر آب و برق پاکستان در بیانیه کتبی گفت، چند پروژه شامل دو پروژه واردات ۱۱۷۴ مگاوات برق از ایران در حال بررسی هستند.

در این بیانیه آمده است، وزیر آب و برق پاکستان در ۸ آوریل ۲۰۰۷، یک یادداشت تفاهم با وزیر انرژی ایران در تهران برای تامین ۱۰۰۰ مگاوات برق بلوچستان پاکستان به امضا رسانده است.
«مطالعات امکان سنجی توسط کنسرسیومی از شرکت های مشاور تحویل داده شده و در ۳۱ می ۲۰۱۲ توسط شرکت توانیر ایران و شرکت ملی انتقال و ارسال برق پاکستان تایید شده است. این پرونده به وزارت آب و برق پاکستان برای کسب موافقت کمیته هماهنگی های اقتصادی قبل از ارائه به مقام رگولاتوری برق پاکستان برای موافقت نهایی با تعرفه ها ارسال شده است.»
وزیر آب و برق پاکستان افزود، یک قرارداد دیگر برای واردات ۳۰ مگاوات برق از ایران در ۱۰ نوامبر ۲۰۰۲ جهت تامین برق شهرهای مرزی بلوچستان به امضا رسیده است.
«در حال حاضر کل حجم برق وارداتی بر اساس یک قرارداد ۳۰ ساله با شرکت توانیر ایران ۷۴ مگاوات است. برق مورد نیاز شهرهای مرزی بلوچستان در سه نقطه به نام های مند (۷۰ مگاواتی)، مشکیل (۲ مگاواتی)و تفتان (۲ مگاواتی) تامین خواهد شد.» وی افزود، یک پروژه دیگر برای واردات ۱۰۰ مگاوات برق از ایران نیز به دلیل توسعه سریع منطقه گوادر مورد توجه قرار گرفته است.
این بیانیه افزوده است:«پروسه امضای قراردادی دیگر با شرکت توانیر برای واردات ۱۰۰ مگاوات برق برای منطقه گوادر انجام شده است و قرارداد مذکور در ۷ فوریه ۲۰۰۷ در لاهور به امضا رسیده است. شرکت توانیر به صورت اصولی با تامین ۱۰۰ مگاوات برق منطقه گوادر موافقت کرده است. »
وزیر آب و برق پاکستان گفت، طول خط انتقال برق در پاکستان ۷۸ کیلومتر و در ایران ۵۱ کیلومتر خواهد بود و موافقتنامه ای با ایران در زمینه ساخت خط انتقال برق ۲۲۰ کیلو ولت و ایستگاه شبکه ای گی آی اس به امضا رسیده است.
وی افزود: «این پروژه توسط بانک توسعه اقتصادی ایران تامین مالی خواهد شد. ایران ساخت خط انتقال برق را تا مرز به اتمام رسانده است، در حالی که کار بر روی ساخت خط انتقال برق در طرف پاکستان در حال انجام است.»

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: