۳۰ مرد ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۵۲

برخی مشکلات مسکن مهر شهر پردیسان قم

شهر پرديسان قم كه مي‌رفت تبديل به يكي از شهرهاي اقماري پيشرفته قم تبديل شود،هم‌‌اكنون با بي‌تعهدي برخي از متوليان مربوطه، تبديل به شهري بي‌روح وفاقد امكانات اوليه شهري شده است.

پردیسانبه گزارش عیار آنلاین به نقل از اقتصاد ایران آنلاین، شهر پرديسان قم كه مي‌رفت تبديل به يكي از شهرهاي اقماري پيشرفته قم تبديل شود،هم‌‌اكنون با بي‌تعهدي برخي از متوليان مربوطه، تبديل به شهري بي‌روح وفاقد امكانات اوليه شهري شده است. در ابتداي طراحي اين شهر مانند اغلب پروژه‌هاي عمراني، انواع ماكت‌هاي زيبا از آن به نمايش گذاشته شد تا جايي‌كه هر بيننده‌اي هنگام نگاه كردن به آن ماكت‌ها، شهر آرزوهاي خود را تداعي مي‌كرد، اما امروز پرديسان تبديل به شهري شده است كه تنها در زمينه رشد عمودي ركورد شهرهاي اطراف قم شده است، اما در زمينه امكانات و بستر‌سازي شهري، افقي تيره وتاري را براي ساكنان خود ترسيم كرده است.

نبود امكانات اوليه، بسترها و زيرساخت‌هاي مهم شهري مانند، آسفالت معابر، روشنايي كوچه‌ها و خيابان‌ها و…، پرديسان را تبديل به كلاف سر درگمي‌كرده است كه صداي خيلي از ساكنان اين شهرك را در آورده است و كار را به جايي رسانده كه خيلي از ساكنان آن كه زماني با هزاران اميد و آرزو،ملك خود را در سطح شهر فروخته و به اميد خريد يك آپارتمان شيك و نوساز در آن ساكن شده‌اند، هم‌‌اكنون عطاي كار را به لقايش بخشيده و آپارتمان‌هاي خود را به علت نبود همين امكانات، فروخته و ديگر به شهر قم بازگشته اند! به‌راستي برسر اين شهر جديد كه در هنگام احداث آن صدها تبليغ پرزرق و برق از آن به عمل آمد، چه آمده است؟

متوليان طرح مسكن مهر به تمام وعده های خود عمل نکردند

يكي از اهالي ساكن شهر پرديسان با اشاره به خلف وعده متوليان مربوطه طرح مسكن مهر در تحويل كامل منازل و ارائه بستر‌سازي‌هاي لازم به اهالي اين شهر، اظهار مي‌دارد: ما بعد از سال‌ها دربدري بالاخره توانستيم از طريق مسكن مهر صاحبخانه شويم كه ‌اي‌كاش هرگز اين كار را نمي‌كرديم! چون الان درست است كه صاحب آپارتمان به ظاهر مال خود شده‌ايم اما در باطن، سواي پرداخت ماهانه اقساط، بايد هزينه‌هاي اياب و ذهاب، هزينه افزايش تعميرات خودروهاي خود را كه در اثر نبود آسفالت‌هاي مناسب در معابر شهر، چندين برابر شده است و…، نيز بپردازيم!

محمد پازوكي، يكي ديگر از ساكنان اين شهر با گلايه از نبود يك ارگان مشخص در پاسخگويي به مشكلات ساكنان اين شهر مي‌گويد: متاسفانه در اين شهر يك متولي مشخصي وجود ندارد كه پاسخگوي واقعي مشكلات مردم باشد و در هنگام مراجعه به شهرداري راجع به نبود آسفالت در معابر اين شهر كه عنوان شهر جديد و پيشرفته را نيز يدك مي‌كشد! آنها مي‌گويند كه آسفالت معابر وظيفه ما نيست، بلكه وظيفه پيمانكار است واين درحالي است كه پيمانكارها نيز به مردم جواب سربالا مي‌دهند واز اين بار مسئوليت شانه خالي مي‌كنند.

وضعیت نامناسب زیرساخت‌های امنیت و تردد

خانمي كه ساكن يكي از مجتمع‌هاي مسكوني اين شهر است نيز اظهار مي‌دارد: ما بعد از غروب ديگر جرات تردد در سطح برخي از خيابان‌هاي شهر را نداريم چون هم از روشنايي خبري نيست وهم هجوم سگ‌هاي ولگرد ما را تهديد مي‌كند وعموما ما از وضعيت موجود در اين شهر به شدت ناراضي هستيم! از همه اينها گذشته كمتر شهروندي ساكن در اين شهرك است كه به غيراصولي بودن ساخت اين شهرك اشاره نكند. شهركي كه حتي ماشين‌هاي آتش‌نشاني به سادگي نمي‌توانند در آن تردد كنند. اين شهرك فاقد اورژانس يا درمانگاه است و دسترسي آن به شهر طولاني است. محل احداث اين شهرك در گذشته مكان تخليه نخاله‌هاي ساختماني بوده كه همين مسئله بر بحران‌هاي آبگرفتگي و نيز آلودگي در اين شهرك افزوده است و اين مكان نيز مانند اغلب زمين‌هاي مسكن مهر كشور در نقطه مناسبي در نظر گرفته نشده است.

احداث خيابان‌ها برعهده اداره كل راه و شهرسازي استان قم است

شهردار منطقه ۸ قم كه شامل پرديسان مي‌شود، در پاسخ به گلايه‌هاي شهروندان اين منطقه مي‌گويد: اداره كل راه و شهرسازي استان قم بايد عمليات آسفالت خيابان‌ها، پياده رو‌سازي و جدول‌گذاري را انجام دهد و خيابان‌ها را تحويل شهرداري بدهد كه پس از تحويل به شهرداري بحث تعمير و نگهداري خيابان‌ها بر عهده شهرداري است.

عبدالله سليماني اظهار مي‌دارد: احداث خيابان‌ها در منطقه پرديسان برعهده شهرداري نيست ولي احياي خيابان‌هاي از بين رفته، در اولويت خدمات شهرداري بوده است. وي با اشاره به وضعيت فعاليت‌هاي شهرداري منطقه ۸ اظهاركرد: شهرداري منطقه هشت از زمان استقرار خود در اين منطقه در حد توان خود فعاليت كرده و به اذعان مردم منطقه در طول يك سال و نيم اخير خدمات زيادي را ارائه و فضاهاي سبز بسياري را ايجاد كرده است.

آسفالت دوباره بسیاری از خیابان ها توسط شهرداری

وي ادامه داد: پرديسان پيش از تشكيل شهرداري منطقه هشت شكل شهري نداشت و اين منطقه حالت نيمه كارگاهي داشت، به‌گونه‌اي كه نخاله‌هاي ساختماني در همه جا بود و روكش خيابان‌ها بر اثر تردد خودروهاي سنگين از بين رفته بود كه شهرداري منطقه هشت پس از استقرار، بسياري از خيابان‌ها را دوباره آسفالت كرد.

سليماني با اشاره به بحث احداث فضاي سبز در منطقه پرديسان اظهار كرد: از زمان تاسيس شهرداري منطقه هشت فضاي سبز زيادي در منطقه پرديسان ايجاد شده است و حدود ۷۰هزار متر مربع از طريق ايجاد بوستان‌هاي جديد به فضاي سبز پرديسان اضافه شده است. وي اضافه كرد: ما تاكنون ۲۳ هزار اصله نهال را در منطقه پرديسان كاشته‌ايم و در سال آينده فعاليت عمده شهرداري منطقه هشت در بحث ايجاد فضاي سبز است. شهردار منطقه ۸ قم فعاليت‌هاي زيرساختي منطقه پرديسان را بر عهده شهرداري ندانست و افزود: اداره راه و شهرسازي استان قم بايد عمليات آسفالت خيابان‌ها، پياده رو‌سازي و جدول‌گذاري را انجام دهد و خيابان‌ها را تحويل شهرداري بدهد كه پس از تحويل به شهرداري بحث تعمير و نگهداري خيابان‌ها بر عهده شهرداري است.

بسياري از خيابان‌هاي مسكن مهر آسفالت نشده‌اند

وي ادامه داد: در سايت‌هاي مسكن مهر طبق توافقنامه قرار بود كه اداره راه و شهرسازي خيابان‌ها، پياده رو و جدول‌ها را احداث كند و سپس اين مناطق تحويل شهرداري شود كه اين اتفاق در خيلي از مناطق صورت نگرفت و هنوز بسياري از خيابان‌هاي مسكن مهر آسفالت نشده است و پياده روها ساخته نشده است.

سليماني با اشاره به فعاليت‌هاي شهرداري منطقه ۸ در پرديسان گفت: با وجود اينكه خيابان‌هاي مسكن مهر به شهرداري تحويل داده نشده است، اما شهرداري كارهاي جمع‌آوري زباله و بحث ايجاد فضاي سبز را در آن مناطق انجام مي‌دهد. وي اضافه كرد: شهرداري منطقه ۸ با همكاري سازمان ميادين بازارهايي را در سطح منطقه پرديسان ايجاد كرده است و كار ايجاد دو ايستگاه جديد آتش‌نشاني را در منطقه پرديسان آغاز كرده است كه يكي از اين ايستگاه‌ها در سايت‌هاي مسكن مهر قرار دارد.

۷ دیدگاه

 1. D XXX :

  لعنت بر این پردیسان……………….

 2. رسول :

  دست آقای احمدی نژاد درد نکنه…………..لعنت خدا بر پیمانکارانی که حق مردم را ضایع کردند

 3. رسول :

  لعنت خدا بر کسانی که کم کاری میکنند

 4. ناشناس :

  مسکن مهرزنان خانوارقراربودبا۱۷میلیون واحدمان راتحویل بدهندحال که موقع تحویل ان شده است۳۷میلیون میخواهندچه کسی بایدرسیدگی کندظلم تاچه حد

 5. شادی :

  آسفالتش افتضاحه … محوطه کاریش واقعا بده ..

  پول میگیرن .. گاز نداریم ..

  نمیدونم والا .. پس این مسئولین کجاهستن!

 6. شادی :

  توروخدا بیشتر به مسکن مهر برسید ..بخدا این مردم گناه دارننننننننننننننننن

  هیچ امکاناتی نداریم .. حیف اینهمه وسعت نیست تبدیل به بیابون بشه!

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: