۲۸ مرد ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۱۸

ارز مرجع ۲۵۰۰ تومان است/ پرداخت مابه‌التفاوت ارز ۱۲۲۶ به کالاهای اساسی

وزیر صنعت، معدن و تجارت از درخواست دولت برای لغو واگذاری نمایشگاه،محاسبه قیمت کالاهای اساسی با ارز ۱۲۲۶ تومانی و پرداخت یارانه به این بخش، برنامه‌ریزی برای حل مشکل گشایش ال‌سی و همچنین انتصاب مدیران بر اساس شایسته سالاری خبر داد.

خبرگزاری فارس: ارز مرجع ۲۵۰۰ تومان است/ پرداخت مابه‌التفاوت ارز ۱۲۲۶ به کالاهای اساسی

به گزارش عیارآنلاین به نقل از فارس، محمدرضا نعمت زاده در مراسم معرفه‌ خود به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت مطالبی را عنوان کرد که اهم آن به شرح زیر است:

– براساس آمار ۴ ماهه تولید در سراشیبی است و باید ترمز را بکشیم. در آمار ۴ ماهه‌ای که به دست من رسیده است هیچ‌گونه افزایش تولیدی نداشته‌ایم و وضعیت تولید در شرایط سراشیبی قرار گرفته است. باید تدبیر لازم را داشته باشیم تا وضع صنعت، معدن و تجارت به حد قابل قبول برسد. امیدواریم تا هرچه سریع‌تر شرایط تحریمی موجود برای بخش صنعت، معدن و تجارت رفع شود.

 جزئیات برنامه حمایت مالی دولت از صنایع

– تلاش می‌کنیم شرایط گشایش اعتبار اسنادی به حالت قبل برگردد؛ علاوه بر این سهم بخش صنعت از صندوق توسعه ملی افزایش یابد.

– طی یک هفته تا ۱۰ روز آینده برنامه‌ای برای حمایت از بخش صنعت و تولید در رسانه‌ها منتشر خواهد شد که قطعاً یکی از این برنامه‌ها رفع محدود نقدینگی صنایع است.

– در مورد واحدهای صنعتی و معدنی جلسه‌ای را هفته آینده با وزیر اقتصاد خواهیم داشت که نتیجه آن پس از جمع‌بندی منتشر می‌شود.

– تلاش می‌کنیم شرایط گشایش اسناد اعتباری به حالت قبل و یا نزدیک به آن برگردد.

– قبلاً گشایش اعتبار اسنادی با ۱۰ درصد پیش‌پرداخت قابل انجام بود، ولی در حال حاضر برای این کار باید ۱۰۰ درصد مبلغ و یا حتی ۳۰ تا ۳۵ درصد بیشتر پرداخت شود.

– در صددیم مجوزی از مجلس بگیریم که سهم بخش صنعت از صندوق توسعه ملی افزایش یابد. در حال حاضر بخش صنعت می‌تواند از ۱۰ درصد منابع صندوق توسعه ملی به صورت ریالی برخوردار شود که قصد داریم این سهم را افزایش دهیم به طوری که سهم صنعت از این صندوق به تمام دریافتی صندوق از ابتدا تاکنون تعمیم یابد.

ابهام نعمت‌زاده در آمار اشتغال

–  با رشد اقتصادی صفر نمی‌شود اشتغال‌زایی کرد، اگر کسی مدعی این مسئله شود، مشکل آماری دارد. رشد منفی بخش صنعت باید مثبت شود و رشد اقتصادی زیر صفر و یا صفر نیز باید به رشدی مثبت تبدیل شود.

– یکی از مواردی که در مورد نرخ بیکاری مطرح می‌شد این بود که ورودی‌ها به بازار کار مشخص شده بود ولی خروجی‌های این بازار حساب نشده بود، در حالی که ممکن است تعدادی نیروی کار در یک استان جذب شوند و در عین حال، عده‌ای نیز برکنار شوند که برای تعیین میزان اشتغال‌زایی باید برآیند این دو عدد را داشته باشیم.

– دو عامل مهم اقتصادی شامل مبارزه با تورم و ایجاد اشتغال تنها از طریق افزایش تولید امکان‌پذیر است.

تغییر مدیران و رعایت شایسته‌سالاری

– هم نیت و هم عملکردمان باید بر مبنای شایسته‌سالاری باشد و در برخی زمینه‌ها به دلیل تغییر سیاست‌ها نیازمند تغییر مدیران هستیم.

– اگر یکی از مسئولان به دلیل مشکلات کشور در چند سال گذشته گفته که اجرای کاری امکان‌پذیر نیست، حال بخواهد بگوید که این کار عملی است، برای خودش مشکل خواهد بود.

باید جلوی سراشیبی سرمایه‌گذاری در صنعت گرفته شود

– همانطور که در سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه تأکید شده است، ۲۰ درصد از هزینه حاصل از فروش نفت و گاز به صندوق توسعه ملی واریز می‌شود و بر اساس اطلاعاتی که من دارم در حال حاضر صندوق توسعه ملی بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار موجودی دارد.

– بر اساس قانونی که در مجلس تصویب شده است، ۱۰ درصد از منابع صندوق توسعه ملی در اختیار صنعت و ۱۰ درصد در اختیار کشاورزی قرار می‌گیرد اما ۸۰ درصد باقیمانده آن از طریق بانک‌های عامل به بخش خصوصی و تعاونی داده می‌شود تا سرمایه‌گذاری‌ها در این خصوص انجام شود.

– باید توجه داشته باشیم که علی‌رغم وجود تحریم‌ها، باید از منابع خارجی هم در جذب سرمایه‌گذاری‌ها استفاده کنیم و من معتقدم که روش‌هایی برای این موضوع وجود دارد.

– تشکل‌های صنعتی باید مشکلاتشان را مشخص کنند و ما این مشکلات را بررسی کنیم تا بلاتکلیفی در صنعت وارد نشود، چرا که معتقدم تورم بالای ۳۰ درصد، سرمایه‌گذاری‌ها را به سمت کارهای کوتاه مدت تجاری می‌کشاند.

با بگیر و ببند، بازار تنظیم نمی‌شود

–  ممکن است از سال آینده بتوانیم به پرداخت نقدی یارانه کالاهای اساسی روی بیاوریم. با بگیر و ببند و تعزیرات بازار تنظیم نمی‌شود.

– نعمت زاده در پاسخ به این سؤال که آیا رویه شما حمایت از تولید و یا حمایت از بازار خواهد بود، نیز گفت: مسلماً اگر تولید نداشته باشیم، بازار هم نخواهیم داشت و تنظیم بازار از طریق واردات جز سیاست‌های ما نیست و معتقدیم که تولید باید در کنار تنظیم بازار باشد.

– وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این سؤال که آیا در جلسه هیئت دولت در شب گذشته تصمیمی در خصوص ترخیص کالاهای اساسی با ارز ۱۲۲۶ گرفته است یا خیر گفت: مصوبه خاصی در خصوص کالاهای اساسی نداشتیم، اما برنامه ما این است تا قیمت کالاهای اساسی در اولویت باشد و حتی بانک مرکزی هم قول کامل داده است تا در این خصوص مشکل خاصی نداشته باشیم.

– ذخایر کالاهای اساسی در شرایط خوبی است و به تدریج در حال ورود است و تأکید من بر این است تا بخش خصوصی بتواند سهم مناسبی در تأمین کالاهای اساسی داشته باشد.

 مابه‌التفاوت ارز کالاهای اساسی را دولت می دهد

–  نرخ ارز در کشور مبادله‌ای است و همه کالاها با نرخ ارز مبادله‌ای وارد کشور می‌شوند، اما برای کالاهای اساسی و برای آنکه این کالاها افزایش قیمت نداشته باشند مابه‌التفاوت آن را دولت می‌پردازد و به هر نحوی که باشد باید در پایان سال این مابه‌التفاوت از محلی که در بودجه پیش‌بینی می‌شود پرداخت شود.

–  در حال حاضر در کشور یک نوع ارز داریم و آن هم ارز ۲۵۰۰ تومانی است اما کالاهای اساسی با مابه‌التفاوتی که دولت می‌دهد، با ارز ۱۲۲۶ تومانی قیمت‌گذاری می‌شود.

رقابت پذیری تنها شرط تنظیم بازار است

– نعمت‌زاده در پاسخ به این سؤال که سیاست شما برای تنظیم بازار استفاده از اهرم‌های رقابت‌پذیری و یا تشدید نظارت است اظهار داشت: ما معتقدیم محور اصلی تنظیم بازار رقابت‌پذیری است البته از کالا به کالایی این موضوع فرق می‌کند ممکن است، در خصوص برخی کالاها حالت انحصاری یا شبه انحصاری وجود داشته باشد که باید تدابیر ویژه در این خصوص گرفت، اما به عقیده من رقابت‌پذیری تنها شرط کنترل قیمت، رضایت مشتری و افزایش کیفیت است.

قیمت نهاده های دامی تا پایان سال گران نمی شود

–  در خصوص نظارت بر قیمت لبنیات پیش از ما بخشی از نظارت به برخی انجمن‌های لبنی سپرده شده بود که ما معتقدیم، اگر اتحادیه‌ها و انجمن‌ها در خصوص نظارت بر قیمت‌ها خوب عمل کند می‌شود، بازرسی را به آنها سپرد، اما اگر بازرسی‌ آنها میسر نباشد، خودمان وارد عمل می‌شویم.

– همه باید کمک کنیم تا کاهش تحریم‌ها صورت گیرد وزارت صنعت هم در این زمینه همکاری لازم را می‌کند اما به خودی خود نمی‌تواند میسر باشد چرا که دستگاه و مسئول این موضوع ارگان دیگری است، اما ما با آنها همکاری می‌کنیم.

 احتمال پرداخت نقدی یارانه کالاهای اساسی

–  مابه‌التفاوتی که دولت بابت کالاهای اساسی پرداخت خواهد کرد، در واقع مبلغی است که به کسری بودجه اضافه می‌شود، ولی این مبلغ نسبت به سایر کسری‌ها زیاد نخواهد بود و باید آن را تحمل کرد.

–  البته وارد کردن شوک به مصرف‌کننده را جایز نمی‌دانیم، به ویژه برای مصرف‌کنندگان با درآمد متوسط و یا پایین‌تر است.

–  ممکن است از سال آینده بتوانیم به پرداخت نقدی یارانه کالاهای اساسی روی بیاوریم و یا به نحو دیگر عمل کنیم.

 واگذاری نمایشگاه به صدا و سیما لغو می‌شود

– در جلسه شب گذشته هیئت دولت تصمیم‌ گرفته شد واگذاری نمایشگاه بین‌المللی به صدا و سیما لغو شود که تا چند روز آینده آن را به مجلس نیز اعلام می‌کنیم.

ادامه الویت‌بندی ۱۰گانه

– وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوال دیگری در خصوص ادامه روند اولویت‌بندی‌های تجاری اظهارداشت: فعلاً اولویت‌های ده‌گانه ادامه خواهد داشت تا شرایط عوض شود.

– براساس قانون بودجه سال ۹۲، فقط یک نوع ارز وجود دارد و آن هم ارز مبادله‌ای با قیمت حدود ۲۵۰۰ تومان است اما کالاهای اساسی پس از ترخیص با ارز ۲۵۰۰ تومانی از طرف دولت سوبسید دریافت کرده و قیمت‌گذاری آنها با ارز ۱۲۲۶ خواهد بود. مابه‌التفاوت ارز ۲۵۰۰ تومانی و ارز ۱۲۲۶ تومانی در پایان سال از محلی که در قانون مشخص می‌شود، پرداخت خواهد شد.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: