عدالت در‌سلامت و کاهش‌هزینه‌های درمانی از مطالبات رهبری است

عدالت در سلامت و همچنین کاهش سهم مردم در پرداخت هزینه‌های سلامت به زیر ۳۰ درصد از مطالبات جدی معظم‌له در برنامه پنجم توسعه است که نه تنها این مباحث تحقق نیافته، بلکه پرداخت از جیب مردم به حدود ۷۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از تسنیم، حسینعلی شهریاری در مراسم تودیع و معارفه وزیر بهداشت جدید به دغدغه‌های مقام معظم رهبری در رابطه با حوزه سلامت اشاره کرد و افزود: متاسفانه هیچ کدام از دولت‌ها نتوانستند به دغدغه‌های رهبری پاسخ مناسب دهند و کماکان مشکلات حوزه سلامت باقی مانده است.

عدالت در سلامت و همچنین کاهش سهم مردم در پرداخت هزینه‌های سلامت به زیر ۳۰ درصد از مطالبات جدی معظم‌له در برنامه پنجم توسعه است که نه تنها این مباحث تحقق نیافته، بلکه پرداخت از جیب مردم به حدود ۷۰ درصد افزایش یافته است. علت این مسئله نیز آن است که هیچ کدام از دولت‌های پس از انقلاب سلامت‌نگر نبوده‌اند و دغدغه سلامت نداشته‌اند، چرا که دولتمردان، مجلس و قوه قضاییه یعنی سه قوه و وزارتخانه‌هایی که پولدار هستند، مانند وزارت نفت مشکلی در مباحث درمانی‌شان نداشتند و پول درمانشان را پرداخت می‌کردند. اما وقتی نوبت به مردم مستضعف و حاشیه‌نشین می‌رسد، دفترچه‌هایی به آنها ارائه می‌شود که حتی بیمارستان‌های دولتی هم آنها را قبول ندارند. بر این اساس امروز به جایی رسیده‌ایم که مردم به طور جدی از وضعیت بهداشت و درمان کشور شاکی هستند.

فقط ۳۰ درصد مشکلات حوزه سلامت به وزارت بهداشت مربوط می‌شود و حدود ۷۰ درصد مباحث مربوط به سلامت به هماهنگی‌های بین بخشی و مطالباتی مربوط است که دولت باید در آن زمینه پاسخگو باشد.

شاید بتوان گفت که فقط در زمان حضور آقای مرندی در وزارت بهداشت با تشکیل شبکه نظام بهداشت، اقدامات اصلی و کلیدی انجام شد. این اقدامات نه تنها بعدها تقویت نشد، بلکه روز به روز تضعیف شد.

یکی از مشکلات در حوزه سلامت به بیمه‌ها مربوط می‌شود چرا که در این موضوع ممکن است دو وزیر با یکدیگر توافق کنند، اما زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آن عمل نکند. به عنوان مثال می‌توان به طرح پزشک خانواده اشاره کرد. متاسفانه این طرح خاطره بدی در ذهن مردم بر جای گذاشته است. چرا که بیمه‌ها با وزارت بهداشت همکاری نکردند. نمی‌توان منابع مالی را دست یک وزارتخانه داد، اما وزارت بهداشت پاسخگوی آن باشد. خوشبختانه در مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوبات خوبی تصویب شده که در صورت تایید مقام معظم رهبری، اتفاقات خوبی را شاهد خواهیم بود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: