۲۷ مرد ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۴۰

مالیات بر خانه‌های خالی، مشکلات اجرایی یا نگاه غلط مسئولین

به گزارش عیار آنلاین حسین محمدزاده، عضو کمیسیون عمران مجلس، در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به اینکه قانون اخذ مالیات از املاک خالی از سکنه در اجرا با مشکلاتی مواجه است، گفت: اخذ مالیات بر خانه‌های خالی از سکنه قابلیت اجرایی ندارد، چراکه این موضوع دارای برخی ابهامات است. باید عنوان کرد اخذ […]

به گزارش عیار آنلاین حسین محمدزاده، عضو کمیسیون عمران مجلس، در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به اینکه قانون اخذ مالیات از املاک خالی از سکنه در اجرا با مشکلاتی مواجه است، گفت: اخذ مالیات بر خانه‌های خالی از سکنه قابلیت اجرایی ندارد، چراکه این موضوع دارای برخی ابهامات است. باید عنوان کرد اخذ مالیات بر خانه‌های خالی تنها می‌تواند کمکی بر بازار مسکن باشد، لذا انتظاری بزرگتری از این قانون نمی‌توان متصور شد. تشخیص مترادف بودن خالی نگاه داشتن مسکن با احتکار، موضوعی حقوقی محسوب می‌شود، چراکه از لحاظ برخی خالی نگاه داشتن مسکن به هیچ عنوان احتکار محسوب نخواهد شد. تعریف خالی یا غیر خالی بودن مسکن در کشور ما متفاوت است، در کشور ما ممکن است تنها چراغ خانه‌ای روشن باشد و در این صورت آن ملک متروکه محسوب نشود. قانون اخذ مالیات در گذشته نیز اجرا شد، اما موفقیت چندانی پس از اجرای آن کسب نشده است.

گفتنی است به گفته بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران اقتصاد مسکن، اخذ مالیات‌های سنگین بر خانه‌های خالی، تنها راه‌حل کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن کشور در وضعیت فعلی می‌باشد. ضمن اینکه برای حل شدن پیچیدگی های احتمالی می‌توان اخذ این مالیات را برعهده شهرداری‌ها گذاشت. شهرداری‌ها اطلاعات نسبتا جامعی در خصوص خانه‌های خالی شهر دارند، بطوریکه عوارض پسماند را برای خانه‌های خالی ارسال نمی‌کنند. لذا با تخصیص درصد قابل توجهی از درآمدهای حاصل از اخذ مالیات بر خانه خالی به شهرداری‌ها، می‌توان انتظار داشت که نه تنها سامانه‌ی اطلاعاتی کاملی از خانه‌های خالی توسط شهرداری‌ها ایجاد شود، بلکه روند اخذ این مالیات هم بخوبی و بدون کم‌وکاست و بدون دخالت سازمان امور مالیاتی انجام شود، تا شاهد تاثیرات آن در قیمت مسکن و اجاره‌بها باشیم. به دیدگاه کارشناسان احتکار بودن یا نبودن این عمل ربطی به اخذ مالیات بر خانه‌های خالی ندارد. با وضع این مالیات، این عمل غیرقانونی تلقی نشده‌است بلکه فقط هزینه نگهداری ملک افزایش یافته است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: