۲۲ مرد ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۲۴

صحبتهای حسن آصفری در مخالفت با وزیر پیشنهادی بهداشت/متن کامل

این مساله موضوعی جدی است که باید به آن توجه شود. بیمه تکمیلی فقط برای قشر خاصی وجود دارد این در حالی است که نظام ما عدالت‌محور است و باید موضوع بهداشت و درمان و بیمه همگانی که حق قانونی مردم است جدی گرفته شود.

حسن آصفری نماینده مردم اراک در مخالفت با مجلس شورای اسلامی گفت: وزیر بهداشت از جمله وزرایی است که با رای بالا رای اعتماد می‌آورد، اما مواردی است که باید گفته شود.
واقعیت این است که کسی مخالف شخصیت علمی دکتر هاشمی نیست، کسی هم مخالف سابقه درخشان او در دفاع مقدس نیست، کسی هم مخالف این نیست که او با رشدی که در تولید مقالات علمی داشته مایه افتخارآفرینی کشور بوده است، اما مردم باید توجه داشته باشند که نمایندگان‌شان نسبت به بهداشت و درمان آنها اطلاع دارند که مردم چگونه با مشکلات دسته و پنجه نرم می‌کنند.
مجلس هم می‌داند که ایشان از جمله وزرایی است که با رای بالا رای اعتماد می‌آورد، اما مواردی است که باید گفته شود. در برنامه‌های ایشان به خیلی از مسائل اشاره شد، اما به برخی از مسائل هم اشاره نشد و برخی مسائل هم معلوم نیست که چطور می‌خواهند عملی شوند.
ماده ۲۹ قانون اساسی می‌گوید بهداشت و درمان وظیفه همگانی است که دولت باید امکان درمان را برای همه مردم نه فقط مردم پایتخت‌نشین و شهرهای بزرگ، بلکه باید برای مردم اقصی نقاط کشور و روستاهای محروم نیز فراهم کند. این اصل هم برای مردم مناطق محروم و هم برای پایتخت‌نشین‌ها پابرجاست.
در قانون برنامه توسعه و ماده ۳۳ آن به صراحت به این مساله اشاره شد، حتی در روایات هم از ائمه آمده است که دو نعمت بزرگ وجود دارد که اگر ملت‌ها داشته باشند، مشکلی ندارند؛ یکی از این دو نعمت درمان، بهداشت و سلامتی و دیگری امنیت است، از این رو نمی‌توانیم از سلامت و بهداشت و درمان به سادگی بگذریم. همه دوستان و وزرای پیشنهادی مسائل‌شان را گفتند و مجلس با آرامش برخورد کرد، اما مسائل بهداشتی نیز به قدری اهمیت دارد که نباید گذرا با آنها برخورد کنیم. بهداشت و سلامتی به اندازه مسائل امنیتی و بلکه بیشتر از آن اهمیت دارد.
برخی مسائل وجود دارد که همه می‌دانیم و در حوزه‌های انتخابیه با آنها مواجه هستیم. همه می‌دانیم که بیماران خاص با چه هزینه‌ای دارو تهیه می‌کنند و برخی از آنها برای تامین آمپول‌های خارجی مبالغ هنگفتی پرداخت می‌کنند که بعضی‌ با حقوق یک ماه کارمندی برابری می‌کند. آیا این پول اجرایی شد و آیا توانستیم مشکلی از مردم برطرف کنیم؟ بخصوص کسانی که در آلودگی هوا زندگی می‌کنند.
در برخی بیمارستان‌های دولتی پزشک بیمارستان مطب خصوصی دارد و برای درمان بیمار آدرس مطب خصوصی‌اش را می‌دهد تا بعدازظهر به آنجا برود و مداوا شود.
این مساله موضوعی جدی است که باید به آن توجه شود. بیمه تکمیلی فقط برای قشر خاصی وجود دارد این در حالی است که نظام ما عدالت‌محور است و باید موضوع بهداشت و درمان و بیمه همگانی که حق قانونی مردم است جدی گرفته شود. امیدوارم آقای هاشمی به این سوالات پاسخ دهند و اگر جواب قانع‌کننده‌ای داشتند ما هم از ایشان حمایت می‌کنیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: