۲۴ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۰۰
تکرار: بازخوانی نظرات چیت‌چیان

دغدغه وزیر پیشنهادی نیرو برای توسعه انرژیهای نو+ فیلم

سرگذشت انرژي‌هاي تجديد پذير درکشور ما اسفناک است. سازمان برنامه يکي از اصلي ترين مخالف ها براي توسعه اين نوع از انرژي بود. در وزارت نيرو نيز مخالفت هاي جدي وجود داشت و هنوز هم وجود دارد.

چیت‌چیانبه گزارش عیارآنلاین: چیت‌چیان وزیر پیشنهادی نیرو چندی قبل در ویژه برنامه انتخاباتی ثریا به تشریح دیدگاه‌های خود درباره وضعیت نیرو در کشور پرداخت. متن صحبت‌های ایشان و ویدئو آن در ادامه می‌آید.

چيت چيان وزير پیشنهادی نيرو در تشريح وضعيت و دلايل عدم گسترش انرژي هاي تجديد پذير در کشور تاکيد کرد: سرگذشت انرژي‌هاي تجديد پذير درکشور ما اسفناک است. سازمان برنامه يکي از اصلي ترين مخالف ها براي توسعه اين نوع از انرژي بود. در وزارت نيرو نيز مخالفت هاي جدي وجود داشت و هنوز هم وجود دارد.

وي ادامه داد: حدود ۱۹ سال پيش سازمان انرژي هاي نو ايران(سانا) تاسيس شد و دفتري هم با همين عنوان در وزارت خانه تشکيل شد اما تا قبل از اين مي خواستند که هم سازمان انرژي هاي نو و هم سازمان بهره وري انرژي را در سازمان برق ايران ادغام کنند،سازمان هاي انرژي نو و هم سازمان بهره وري انرژي جز ضعيف ترين شرکت ها شده اند که دارند نابود مي شود. اين در حالي که در هند يک وزارت خانه انرژي هاي نو دارند و در آلمان حدود ۲۰ درصد انرژي از منابع تجديد پذير توليد مي شود.

در سال ۷۹ رهبري در سياست هاي کلي بر توسعه انرژي اي تجديد پذير تاکيد کرده اند در قوانين برنامه نيز اين موضوع آمده ولي متاسفانه اقدام جدي صورت نگرفته است

توهمي در مورد سوخت هاي فسيلي وجود دارد که برق توليدي از آنها ارزان تمام مي شود و نيازي به ساير انرژي ها نيست در حالي که اين سوخت هاي فسيلي مي تواند به پتروشيمي تبديل شود و يا صادر شود و از اين منابع خداد مانند خورشيد و باد انرژي لازم را توليد کرد.

وی براي نمونه به يکي از موارد اشتباهات سنگين ناشي از عدم توجه به انرژي هاي تجديد پذير اشاره کرد و گفت: از ۸ سال پيش تا کنون حدود ۲۵ ميلياد دلار گازوئيل را براي توليد برق سوزانده ايم، ما محاسبه کرديم با اين پول مي شد حدود ۱۴۵۰۰ مگاوات نيروگاه بادي بزنيم که سرمايه گذاري آن حدود ۲۲ ميليارد مي شد. اگر اين کار صورت مي گرفت، هم هزينه کمتر بود و هم برق توليد مي شد و هم آلودگي نداشت. از سوي ديگر اين ميزان نيروگاه مي توانست تا ۱۵ سال بر ق توليد کندکه ميزان گازوئيل مصرفي نيروگاه ها در اين مدت حدود ۷۰ ميليارد مي شد. بايد از سازمان برنامه(معاونت برنامه ريزي راهبردي) سوال شود، وقتي ۱۶ درصد برق ما از گازوئيل توليد مي شود که در برخي موارد آنرا وارد مي کنيم و هر کيلووات ساعت آن حدود ۴۵۰ تومان براي کشور تمام مي شود چرا بايد برق تجديد پذير حدود ۱۸۶ تومان خريداري شود.

[fvplayer src=’http://itan.ir/ayar/enerjino1.flv’]

 

۱ دیدگاه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: