۱۶ مرد ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۵۳

آخوندی راهکاری برای تولید و کنترل قیمت مسکن ارائه نکرد

با توجه به نیاز کشور باید تا ۱۰ سال آینده ۲۰ میلیون واحد مسکونی ساخته شود، این یعنی سالانه ۲ میلیون واحد. برنامه وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی هیچ راهکار مشخصی را برای این موضوع ارائه نکرده است.

آخوندیبه گزارش عیار آنلاین، فرشید ایلاتی در گفت‌وگو با تسنیم،در رابطه با ارزیابی وزیر پیشنهادی وزارت راه و مسکن گفت: در خصوص ارزیابی وزیر پیشنهادی در وزارت مسکن و شهرسازی باید بررسی شود که شاخص‌هایی مانند قیمت مسکن و نرخ اجاره‌بها بهبود یافته است یا خیر. در زمان تصدی آخوندی در وزارت مسکن و شهرسازی بین سال‌های ۷۲ تا ۷۶ شاخص قیمت مسکن و اجاره‌بها ۳۰۰ درصد افزایش یافت و به همین دلیل وزیر پیشنهادی کارنامه قابل دفاعی در این زمینه ندارد.
شاخص‌ها مطلوب نبوده و نگاه آخوندی بیشتر به سمت حمایت از انبوه‌سازان بوده است،البته در آن زمان راهکاری مشخصی برای حمایت از انبوه‌سازان وجود نداشته به جز تسهیلاتی که از طریق بانک مسکن پرداخت شده است.
اگر بخواهیم نسبت به گذشته عملکرد ارزیابی کنیم، آخوندی وزیر مناسبی برای راه و شهرسازی نیست، در حال حاضر موضوع مهم‌تری مطرح است و آن برنامه آخوندی برای وزارت راه وشهرسازی است. متاسفانه این برنامه، برنامه‌ای نیست که بتواند وضع فعلی مسکن را بهبود ببخشد.
کمبود عرضه یکی از مشکلاتی است که بخش مسکن هم‌اکنون با آن روبروست، به عبارت دیگر شکاف بین عرضه و تقاضا زیاد است و باید با یک راهکار و برنامه عملیاتی شکاف موجود را پوشش دهیم. اما برنامه آخوندی گریزی به این بحث نداشته است و یک ایراد کلی به این برنامه وارد است این است که هیچ تصویری از وضعیت کنونی ندارد. این‌که بازار مسکن چه نیازی داریم و در شرایطی قرار داریم در برنامه مذکور مغفول مانده است.
راهکارهای ارائه شده کلی است، یک سری شعار هم در این برنامه به چشم می‌خورد مانند حقوق شهروندی که جایگاهی در یک برنامه عملیاتی برای بخش مسکن ندارد.
برنامه وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی برای بخش تولید مسکن کارایی چندانی ندارد، بحث صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای ساخت یا حمایت تسهیلاتی از تقاضای بخش مسکن با وام خرید وضعیت مسکن را بغرنجتر می‌کند. به‌عنوان مثال اگر در بازار ۱۰۰ هزار تقاضای خرید مسکن وجود داشته با شرایط و قیمت‌های فعلی به‌طور میانگین برای یک واحد ۱۰۰ متری باید ۴۰۰ میلیون تومان هزینه شود.
با فرض این‌که یک خانوار بتواند ۲۰۰ میلیون را به‌صورت آورده تامین کند و دولت بخواهد با اعطای تسهیلات مسکن وارد این بازار شود. بنابراین دولت باید حداقل ۲۰۰ میلیون تومان وام پرداخت کند که برای ۱۰۰ هزار تقاضا باید ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط دولت پرداخت شود.
اگر بخواهیم این رقم را در کل کشور ضرب کنیم از توان سیستم بانکی خارج است،این نشاندهند این است که این سیاست اجرایی نیست، فقط باعث جو روانی و افزایش قیمت‌ها می‌شود بدون آن‌که بتوانیم به تقاضا در بخش مسکن پاسخگو باشیم.
با ۲۰ هزار میلیارد تومان می‌توان سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخت، این در حالی است که با این مبلغ می‌توانیم شرایط خرید ۱۰۰ هزار واحد مسکونی را فراهم کنیم.
ارائه تسهیلات فقط یک شعار است، هیچ صندوقی سرمایه‌گذاری حاضر نمی‌شود برای خرید ملک با شرایط کنونی وارد بازار مسکن شود.

چهره‌ها:

۱ دیدگاه

  1. کتی :

    این قیمتهای توهمی سال ۹۱ مالکان قیمتها صددرصدبردندبالا هیچکس هم نیست راهکارهای پایین اوردن مسکن رااجرایی کنه بابا مردم کمرشان زیراین همه گرانی له شدچرانمی خواهید قیمت مسکن پایین بیادخانه ۱۵ ساله قیمتش ۴برابرشده ؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: