۱۵ مرد ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۴۱

مدیرطرح تدوین برنامه درسی ملی: حضور آقای نجفی بازگشت به عقب است

اگر چه در اجرای سند تحول بنیادین کاستی‌هایی وجود دارد چرا که بنده نسبت به عملکرد آموزش و پرورش در دولت دهم انتقاد دارم و آن را یک عملکرد کاملاً قابل دفاع نمی‌دانم ولی در عین حال فکر می‌کنم حضور آقای نجفی، یک مرحله آموزش و پرورش را به عقب برگشت خواهد داد و بازگشت به عقب تلقی می‌شود.

ذوعلم

به گزارش عیارآنلاین به نقل از فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین ذوعلم مدیر طرح تولید و تدوین برنامه درسی ملی به اصلاح ساختاری که توسط محمدعلی نجفی در سال‌های وزارت وی صورت گرفت، اشاره کرد و گفت: عملکرد وی حتی در عرصه اصلاح ساختاری آموزش و پرورش توفیق پایداری نبود و امروز که ما در دهه ۹۰ به سر می‌بریم، مطالبات، نیازها و ظرفیت‌هایی که در آموزش و پرورش وجود دارد بسیار تغییر کرده است.
امروز به مسائل ریشه‌ای و نظری آموزش و پرورش توجه کرده‌ایم و باید کسی سکاندار آموزش و پرورش شود که این نگاه نظری عمیق را داشته باشد و این در حالی است که تخصص آقای نجفی تعلیم و تربیت نبوده است.
دغدغه‌هایی را هم که بر اساس مصاحبه‌های آقای نجفی می‌بینیم بیشتر دغدغه‌های سیاسی بوده است.
معتقدم هر دو جناح غالب در کشور، چهره‌های صاحب‌نظر و مبنایی‌نگر داریم که سکان‌دار آموزش و پرورش شوند؛ البته کسانی مثل آقای نجفی می‌توانند مشاوران خوبی باشند و با استفاده از تجربه‌های ۹ ساله خود بتوانند کمک کنند، اما برای سکانداری آموزش و پرورش نیازمند یک چهره تربیتی و صاحب‌نظر، برخوردار از مبانی نظری و اندیشه تربیتی روشن هستیم.
فکر نمی‌کنم حضور آقای نجفی کمکی به تحول اساسی در آموزش و پرورش کند.
مبانی نظری در آموزش و پرورش بررسی شده است و مجموعه‌ای از اندیشمندان و صاحبنظران دانشگاهی، حوزوی و کارشناسان آموزش و پرورش در تدوین آن حضور داشتند.اگر چه در اجرای سند تحول بنیادین کاستی‌هایی وجود دارد چرا که بنده نسبت به عملکرد آموزش و پرورش در دولت دهم انتقاد دارم و آن را یک عملکرد کاملاً قابل دفاع نمی‌دانم ولی در عین حال فکر می‌کنم حضور آقای نجفی، یک مرحله آموزش و پرورش را به عقب برگشت خواهد داد و بازگشت به عقب تلقی می‌شود.
اگر بخواهیم همان نکته‌های کلیشه‌ای دهه ۷۰ را در عرصه اقتصاد آموزش و پرورش داشته باشیم، حتی در آن عرصه هم توفیق چندانی نخواهیم داشت.
مطمئنم نمایندگان محترم مجلس با نگاه تخصصی و کارشناسی، صلاحیت وزرا را بررسی می‌کنند و در این خصوص مطالعه و تأمل خواهند کرد.
بنده به عنوان کسی که در تدوین بخشی از مهم‌ترین مقوله‌های آموزش و پرورش یعنی برنامه درسی تربیتی با نگاه تحولی در کنار سایر دوستان حضور داشتم، فکر می‌کنم فردی باید در آموزش و پرورش باشد که بتواند آن جنبه عمیق را لحاظ کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: