۱۳ مرد ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۰۹

راه‌حل مشکل سرعت و قیمت اینترنت پایان دادن به تصدی‌گری دولت است

دبیر شورایعالی فضای مجازی گفت: نظر شخصی بنده به عنوان یک عضو شورایعالی فضای مجازی این است که باید خرید و فروش پهنای باند از شرکت دولتی به بخش خصوصی منتقل شود و به شرکت دولتی صرفا نقش گمرکی برای نظارت بر ترافیک کشور تفویض شود.

اینترنت

به گزارش عیارآنلاین، دبیر شورایعالی فضای مجازی در گفتگو با مهر گفت: باید مشوق ها را به نحوی در اختیار کاربر قرار دهیم که کاربر به استفاده از خدمات بومی جذب شود. اما اگر وضعیت به همین نحو ادامه یابد و با این وضعیت قیمت و سرعت اینترنت، کم کم شاهد فعالیتهایی برای “گیت وی گریزی” داخل کشور خواهیم بود.

هم اکنون اینترنت کشور از درگاه بین الملل عبور می‌کند که انجام نظارت و کنترل و اعمال سیاست آن در اختیار حاکمیت است. چنانچه فعالیت ما به نحوی باشد که به نیاز واقعی کاربران از نظر سرعت و کیفیت و قیمت پاسخ داده نشود، احتمال دارد که کشورهای بدخواه نظام به تشویق کاربران برای “گیت وی گریزی” یا “عبور از دروازه های اینترنت” روی بیاورند و اگر ما دقت نظر کافی نداشته باشیم هزینه های جبران ناپذیری متحمل خواهیم شد. برای مثال ارتباطات ماهواره ای برای استفاده اینترنت به عنوان یک راه جایگزین به کار گرفته می‌شود و اگرچه در حال حاضر قیمت و سرعت در ارتباطات ماهواره ای قابل رقابت نیست اما اگر به همین روند را ادامه دهیم خیلی دور از انتظار نیست که در ایران ارتباطات ماهواره ای جایگزین اینترنت فعلی شود و این دیگر قابل کنترل نخواهد بود.

نظر شخصی بنده به عنوان یک عضو شورایعالی فضای مجازی این است که باید خرید و فروش پهنای باند از شرکت دولتی به بخش خصوصی منتقل شود و به شرکت دولتی صرفا نقش گمرکی برای نظارت بر ترافیک کشور تفویض شود.

با پایان دادن انحصار در حوزه خرید و فروش پهنای باند حداقل مطلب این است که با حفظ قیمتهای فعلی مردم بتوانند با ترافیک بالاتری از اینترنت استفاده کنند. هم اکنون هیچگونه محدودیتی از نظر سیاستگذاری در زمینه ترافیک داخلی وجود ندارد و در حال حاضر آنچه که شرکتهای ارائه کننده خدمات اینترنتی به کاربران عرضه می کنند بدون هیچگونه محدودیتی در سرعت است.

این شرکتها اعمال سیاست برای محدود کردن سرعت اینترنت انجام نمی دهند بلکه به دلیل قیمت بالا و غیرمنطقی که برای سرعت می پردازند و از آنجایی که قدرت خرید کاربر محدود است مجبور هستند برای جبران قیمت غیرمنطقی به ناچار پهنای باند خریداری شده را به تعداد قابل توجهی از کاربران به صورت همزمان بفروشند که این اشتراک گذاری باعث می‌شود سرعت کاربر محدود شود؛ یعنی اگر کاربری در حال حاضر بخواهد اینترنت با کیفیت بالا داشته باشد باید هزینه بالایی را بپردازد که در توان خانواده ها نیست و براین اساس کاربر اینترنت مجبور است اینترنت را با کیفیت پایین تر و قیمت پایین تری خریداری کند.

مشکل سرعت و قیمت اینترنت ریشه واحد دارد و راه حل آن نیز پایان دادن به تصدی گری دولت است.

۱ دیدگاه

  1. عماد :

    کو گوش شنوا؟ از پول های کلان که نمیگذرن

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: