۱۳ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۶
بررسی کارنامه آخوندی در وزارت مسکن:

آیا آخوندی می‌تواند مدیر خوبی برای وعده‌های روحانی در حوزه مسکن باشد؟

با ورود اقای آخوندی به وزارت مسکن و شهرسازی سیاست اعطای زمین شهری که قانونی ۵ ساله بود تمدید نشد و سیاست‌های تولید و عرضه مسکن جای خود را به سیاست‌های تحریک تقاضا داد. این سیاست که در قالب سیاست پاک نمود عینی یافت، تأثیرات به‌سزایی در شاخص‌های بخش مسکن داشته است.

آخوندییکی از وزرایی که گمانه‌های انجام شده حاکی از معرفی او به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، آقای عباس آخوندی است که طی سال‌های ۷۲ تا ۷۶ سکان‌دار وزارت مسکن و شهرسازی بوده است و تقریبا اجرای برنامه دوم اقتصادی در بخش مسکن بر عهده وزارت مسکن آقای آخوندی قرار گرفته بود.

سکان هدایت قطار وزارت مسکن در دوره دوم آقای هاشمی در حالی به دست آقای آخوندی سپرده شد که تا قبل از آن سیاست عرضه زمین شهری برای تولید و بهبود بازار مسکن و تسهیل در دسترسی به مسکن طی ۱۰ سال و از سال ۶۱ تا سال ۷۱ در دستور کار قرار گرفت.

 با ورود اقای آخوندی به وزارت مسکن و شهرسازی سیاست اعطای زمین شهری که قانونی ۵ ساله بود تمدید نشد و سیاست‌های تولید و عرضه مسکن جای خود را به سیاست‌های تحریک تقاضا داد. این سیاست که در قالب سیاست پاک نمود عینی یافت، تأثیرات به‌سزایی در شاخص‌های بخش مسکن داشته است. عدم حمایت از تولید مسکن که یکی از سیاست‌های اساسی امام و شورای انقلاب بود زمینه تبدیل شدن مسکن از یک کالای مصرفی به یک کالای سرمایه‌ای را فراهم کرد. بیشترین رشد قیمت مسکن در کشور را دولت دوم آقای هاشمی تحت عنوان سیاست پاک تجربه کرد. آمارهای نشان دهنده این است که قیمت یک متر زمین در تهران طی ۴ سال وزارت آقای آخوندی بیش از ۳۰۰ درصد رشد داشته است و بیشترین رشد قیمت زمین در طول تاریخ کشور را تجربه کرده است.

از سوی دیگر روند تولید مسکن که تا قبل از سال ۷۲ روندی صعودی به خود گرفته بود و به عدد ۳۱۴ هزار واحد مسکونی در سال رسیده بود، با اجرای سیاست‌های اشتباه پاک، تولید سالانه مسکن در سال ۷۶ و در سال پایانی دولت آقای هاشمی و وزارت آقای اخوندی به رقم ۲۸۶ هزار واحد رسید. کاهش تولید واحدهای مسکونی و ضعف قوانین و ناتوانی مدیریتی وزارت مسکن در برخورد با فروش بی رویه تراکم توسط شهردار وقت و عدم اعطای زمین شهری برای تولید و عرضه مسکن و همچنین کاهش رشد تولید مسکن از رشد خانوار در کشور زمینه‌های بروز بحران در بازار مسکن، ایجاد حباب قیمتی و تبدیل شدن مسکن از یک کالای مصرفی بادوام به یک کالای سرمایه‌ای شد و قیمت مسکن در تهران از متری ۵۸ هزار تومان در سال ۱۳۷۲ به متری ۱۵۸ هزار تومان در سال ۷۶ رسید.

دولت‌مردان وقت برای توجیه شرایط بوجود آمده در بازار مسکن عنوان کردند که این امر یعنی رشد ۳۰۰ درصدی منجر به افزایش سرمایه‌ خانواده‌ها شده است. اما این سیاست در ادامه منجر به افزایش نرخ اجاره نشینی، ناتوانی خانوارهای جدید در تصاحب مسکن و افزایش شاخص دسترسی به مسکن و سهم هزینه مسکن در سبد هزینه خانوار شد. شاخص اجاره بها نیز طی سالهای ۷۲ تا ۷۷ بیش از ۳ برابر رشد پیدا کرد و این معنایی جر ناتوانی خانوار در تصاحب مسکن خود نداشته است.

شاخص دسترسی به مسکن برای دهک اول از ۲۸ سال در سال ۷۰ به ۳۴ سال در سال ۷۵ رسیده و برای سال دهک دوم از ۱۵ سال به ۱۹ سال رسیده است. در حقیقت بررسی امارها و شاخص‌های بخش مسکن نشان دهنده این است که وزارت مسکن و شهرسازی در تنظیم بازار و کنترل قیمت در بازار مسکن موفق عمل نکرده است و طی سال‌های ۷۲ تا ۷۶ فرآیند افزایش قیمت زمین و مسکن، سرمایه‌ای شدن آن ایجاد شده است.

هرچند که کارنامه آقای آخوندی در سابقه ۴ ساله وزارت ایشان کارنامه چندان موفقی نبوده است اما ایا مجلس برای ۴ سال دیگر سکان هدایت یکی از مهمترین وزارت‌خانه‌های کشور را به او خواهد سپرد؟ آیا آخوندی می‌تواند مدیر خوبی برای وعده‌های روحانی در حوزه مسکن باشد؟ آیا او می‌تواند مسکن مهر را ادامه دهد؟ این‌ها سئوال‌هایی است که برای پاسخ آن باید به انتظار بنشینیم.

۱۳ دیدگاه

 1. شهروند :

  آخوندي اگه به هر دليلي نتونه قيمت مسكن را كنترل كنه ۴ سال بعد هم مشاركت در انتخابات رياست جمهوري كمتر ميشه و هم آرائ آقاي روحاني حد اقل ۲۰ درصد ريزش خواهد داشت.

 2. محمدصالح :

  ..انتخاب ایشان برای مسکن کار شناسی شده نبود. ایشان از نعادل علمی و تعامل اطلاعاتی
  مناسبی برخوردار نیستند.. بدیهی است به ایشان وسایر وزرا نگاه سیاسی ندارم.. در برنامه شبکه ۲مصاحبه بعد ازخبرپس ازشنیدن نظرات ازهم گسیخته و نامنظم ایشان بسیار مکدر شدم..

 3. ایرانی :

  عملکرد و سخنان همین چند روزه وزارت ایشان کاملا نشان از اشتباه بزرگی در انتخابش دارد….

 4. علی :

  ایشان توانایی حل مشکلات مسکن مهر پرند راندارد چه برسد مشکلات یک کشور بجای حل مشکل مدام میگوید ایجاد مسکن مهر اشتباه بود

 5. راحله :

  از وقتی دولت جدید اومد سرکار فقط گفتن رح مسکن مهر اشتباه بوده ولی مردم به امید خانه دار شدن وبا وعده دادن ها اومدن با قرض ووام صاحب خونه بشن حالا اگر هم اشتباه بوده کاری که شروع شده ومردم پول دادن باید تمام کنند وبه مردم تحویل بدن نه اینکه همدیگررومقصر کنند ودعوا جناحی راه بیندازن مشکل رو حل کنندنظارت توکار شرکتها کنن که مردم رو سرکار گذاشتن مردم خونه میخوان کاری به اختلاف اینها ندارن خونه هارو با امکانات که طبق قرارداد تحویل بدن نه اینکه بگین شهرداری آب وفاضلاب نمیده گاز آب نداره نظارت داشته باشن مـتل کیسون که به طور مرتب تحویل نمیده پراکنده خونه میسازه با مردم صادق باشن دورغ نگن مردم با این شرایط که دارن وزیر بار این تورم خم شدن فقط خونه هاشون میخوان زودتر خونه های فاز یک تحویل بدن

 6. علی :

  خداوکیلی هرکاری میکنید یه فکری به حال گرانی بکنید

 7. ناشناس :

  آخوندی برای این کار ساخته نشده آقای روحانی تا دیر نشده فکری بکن

 8. مسلم :

  درود بر اقای احمدی نژاد که این مسکن مهر و پایه گذاری کرد شما کارهای نیمه تمام به پایان برسانید بافت فرسوده پیشکش

 9. علی :

  اقای روحانی واقای وزیر مسکن شما … یکبار بخاطر مردم به مسکن مهر پرند جهت رفع مشکلات مردم سر نزدید شما اگر۱۰سال دیگر هم مسکن مهر را به تعویق بیندازید چیزی از محبوبیت … کم نمی شود

 10. ارش :

  علی اقا برای افکار پوسیده ات متاسفم

 11. علی :

  اقا ارش بعد ۱ازسال هنوز در خواب خرگوشی هستی *برای دولت کفگیر خورده به دیگ متاسف باش

 12. ناامید شده :

  ما امیدوار بودیم این دولت با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت خانه دار شویم تازه متوجه شده ایم فقط برای گرفتن مجوز ساخت در یک شهر دور افتاده ومحروم حدود ۱۰میلیون تومان خرج کنیم (البته بدلیل بی پولی باید وام باسود ۳۰درصد بگیریم تا صاحب مجوز ساخت شویم)

 13. علی :

  اقای روحانی هرچه بیشتر در مسکن مهر اشکال تراشی کنید فشار روی مردم ضعیف بیشتر میشود اگر ازهمان روز اول بفکر مسکن مهر بودید … هم خیال مردم بیچاره راحت شده بود هم خودشما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: