۲۴ تیر ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۵۸

قیمت خرید تضمینی گندم پائین‌تر از قیمت گندم وارداتی است

مادامی که قیمت خرید تضمینی گندم پایین‌تر از قیمت وارداتی آن باشد، علاوه بر افزایش قاچاق، این محصول به خودکفایی و استقلال تولیدی نخواهد رسید.

غلات- کشاورزیبه گزارش عیارآنلاین به نقل از ایانا سال گذشته قیمت تضمینی گندم به‌گونه‌ای اعلام شد که واکنش‌های نمایندگان مجلس، بخش خصوصی و کشاورزان را به‌دنبال داشت. تورم‌های ناشی از هدفمندی یارانه‌ها، وضعیت بخش کشاورزی را به‌گونه‌ای رقم زده است که افزایش‌های ردیفی قیمت خرید تضمینی گندم نمی‌تواند پاسخگوی هزینه‌های جاری شود و با توجه به هزینه‌های سرسام‌آور تولید، کشاورزان انگیزه‌های خود را برای تولید این محصول از دست می‌دهند.

گفتنی است برای رسیدن به خودکفایی در تولید گندم، نیازمند ۱۲ میلیون تن تولید هستیم.

عضو شورای کشاورزی مجمع مصلحت نظام در این باره می‌گوید: بحث خشکسالی در حالی بار دیگر مطرح می‌شود که در سال ۸۷ تجربه آن تکرار شد و بخش بازرگانی مشاهده کرد که گندم به‌راحتی قابل تأمین نیست و اهمیت سرمایه‌گذاری برای رسیدن به استقلال غذایی در تولید این غلات ضروری است.

علیرضا بزرگی گفت: عده‌ای از منتقدان معتقدند به این علت خودکفایی و تولید در بخش کشاورزی کاهش یافته است که خودمصرفی کشاورزان در حوزه نان روستایی و خوراک دام افزایش یافته است. اگر این پارامتر به‌تنهایی بتواند بخشی از کاهش تولید را توجیه کند، باید عدم مدیریت در واردات علوفه‌های دامی را پاسخ قطعی آن دانست. نبود سیاست‌های تولیدی در حوزه واردات و همچنین قیمت‌های تضمینی به‌گونه‌ای که همواره واردات با قیمت بالاتری نسبت به تولید داخلی قرار می‌گیرد، باعث می‌شود قاچاق این محصول توجیه اقتصادی پیدا کند.

 از سوی دیگر روند پرداخت مطالبات کشاورزان و گندمکاران به‌علت نبود نگاه سیستمی مورد انتقاد تولیدکنندگان قرار گرفته و به‌نظر می‌رسد باید یک بسته حمایتی برای گندم به‌صورت جداگانه دیده شود.

در زمان حاضر قیمت هر کیلوگرم گندم وارداتی با توجه به افزایش‌های صورت‌گرفته در قیمت دلار و ارزهای مبادله‌ای، به بیش از یک‌هزار تومان ارزیابی می‌شود، لذا کارشناسان معتقدند تعیین قیمت تضمینی برای گندم باید به هر کیلوگرم یک‌هزار تومان افزایش پیدا کند. مادامی که قیمت خرید تضمینی گندم پایین‌تر از قیمت وارداتی آن باشد، علاوه بر افزایش قاچاق، این محصول به خودکفایی و استقلال تولیدی نخواهد رسید.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا چنین بودجه‌ای در زمان بودجه‌ریزی دولت دیده شده است، تأکید می‌کند: هرچند بودجه بخش کشاورزی هیچ‌گاه پاسخگوی نیازهای این بخش نیست، اما با توجه به اهمیت این کالا، دولت می‌تواند از بودجه‌های اختیاری و سایر منابع که در بودجه به‌صورت هزینه‌های متفرقه جا گرفته است، استفاده کند.

بخش کشاورزی نیازمند نگاه متفاوتی برای تولید محصولات استراتژیک است، چرا که مشکلی که اکنون در بخش گندم پیش آمده، برای سایر محصولات نظیر سیب‌زمینی، پیاز و حتی مرغ و گوشت دور از ذهن نیست.

سیدعلی‌محمد بزرگواری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیز در این باره می‌گوید: کمیسیون کشاورزی از دولت خواسته که در مورد نرخ خرید تضمینی تجدید نظر کند. هرچند طرح انتزاع به تصویب مجلس رسید، اما همچنان وزارت جهاد کشاورزی تصمیم‌گیر مطلق بخش کشاورزی نیست.

۲ دیدگاه

 1. مسلم :

  متاسفانه در ایران مسئولان به جای حمایت عملی در خیلی از بخشها شعار میدهند من خودم کشاورز هستم واقعا این قیمت تضمینی برای گندم با این همه گرانیها انصافه. واقعیت این است که یک خودرو که اکثر قطعات اش از این و اون میاد ولی چون آقایون خودرو ساز نفوذ دارند کسی زورشان به این آقایون نرسیده ولی یک کشاورز که با تمام توان یک کار تولیدی راه انداخته را از هر طرف از دلال گرفته تا دولت تحت فشار قرار میدهند. خواهش میکنم از مسئولان مربوطه که به جای اینقدر هدر دادن منابع و واردات جنس چینی به خودتون بر گردید و با توجه به کشاورزی، دامداری و کارهای صنعتی و تولیدی و … برای یک بار هم شده تصمیم دراز مدت بگیرید.

  • ساسان :

   اينها در تصميم كوتاه مدتش مانده اند!
   در يك سال زراعي نمي‌توانند به موقع خريد خارجي انجام دهند اونوقت انتظار برنامه‌ريزي بلند مدت داريد؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: