۱۰ تیر ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۳۴

خرید گندم خارجی ۶۵۰ تومان گرانتر از گندم داخلی

به عبارت دیگر در سال گذشته گندم خارجی با قیمت متوسط هر کیلو ۱۰۸۰ تومان یعنی ۶۵۰ تومان بیشتر از قیمت تضمینی خرید گندم داخلی خریداری شد و همین مساله سبب شد تا بیشتر کشاورزان محصولات خود را به دلالان عراقی بفروشند.

به گزارش عیارآنلاین سال گذشته بیش از ۷ میلیون تن گندم از خارج وارد شد. این در حالی بود که قیمت تضمینی گندم در سال گذشته ۴۲۰ تومان برای هر کیلو گندم تعیین شده بود. اما در همان زمان واردات گندم با قیمت هر کیلو متوسط ۳۶ سنت انجام می‌شد. به عبارت دیگر در سال گذشته گندم خارجی با قیمت متوسط هر کیلو ۱۰۸۰ تومان یعنی ۶۵۰ تومان بیشتر از قیمت تضمینی خرید گندم داخلی خریداری شد و همین مساله سبب شد تا بیشتر کشاورزان محصولات خود را به دلالان عراقی بفروشند.

در سال گذشته هیچ اظهار نظری مبنی بر اشتباه بودن قیمت تضمینی از سوی دولت صورت نگرفت. اما امروز دلاور حیدرپور مدیر مدیر کل دفتر غلات، حبوبات و نباتات وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با تسنیم به این مساله اذعان کرد. وی معتقد است که قیمت تضمینی امسال نیز که ۷۲۰ تومان در نظر گرفته شده است، پایین بوده و این قیمت باید در حدود ۸۲۰ تا ۸۵۰ تومان باشد تا برای کشاورز داخلی صرفه اقتصادی داشته باشد.

تامین امنیت غذایی یکی از دلایل اصلی واردات گندم که سال گذشته از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران بیان شد، اما کارشناسان بر این عقیده هستند که تامین امنیت پایدار با واردات و در حالیکه تراز تجاری محصولات استراتژیک به شدت منفی است، حاصل نخواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: