راه‌آهن شیراز از کدام مسیر به جنوب متصل شود؟

پس از بهره‌برداری از راه‌آهن اصفهان ـ شیراز و اتصال این مرکز به شبکه‌ ریلی کشور، چگونگی امتداد شبکه‌ ریلی تا بنادر جنوبی کشور از این مسیر، موضوعی است که توجه به آن ضرورت دارد.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ بر اساس نقشه‌های ارائه شده دو مسیر شیراز ـ بوشهر و شیراز ـ بندرعباس  برای این منظور طراحی شده است. عملیات عمرانی راه‌اهن شیراز ـ بندرعباس در تیرماه سال ۹۰ به عنوان اولین مسیر ریلی که توسط بخش خصوصی احداث می‌شود آغاز شد اما به دلیل مشکلات پیمانکار بعد از ۷ ماه توقف و تغییر پیمانکار در حال حاضر با اعتبارات دولتی درحال ساخت است.

عملیات اجرایی راه‌آهن شیراز ـ بوشهر نیز بر اساس اعلام اقای مهندس صادقی معاون محترم وزیر راه و شهرسازی با اعتبار بیش از هزار میلیارد تومان به شکل فاینانس توسط بخش غیردولتی در اسفند سال ۹۰ آغاز شد.

ضروری است اشاره شود که برای اتصال شیراز به سواحل خلیج فارس مسیر شیراز بوشهر نسبت به مسیر شیراز ـ بندرعباس در اولویت بالاتری قرار دارد. چرا که  با تکمیل و بهره‌برداری از راه‌آهن شیراز ـ بوشهر نقطه‌ جدیدی از سواحل جنوبی کشور با طی مسیری کوتاهتر به شبکه‌ ریلی کشور متصل می‌شود.

از سوی دیگر اتصال بندر بوشهر به شبکه‌ ریلی باعث می‌شود تا ظرفیت پذیرش بار در کشور افزایش یابد. سرمایه‌گذاری برای اجرای دو شاخه‌ ریلی از شیراز به بنادر جنوب کشور به وسیله‌ راه آهن یک خطه در حالی صورت می گیرد که مسیر شیراز ـ بندرعباس موازی با مسیر تهران ـ بندرعباس و از آن طولانی‌تر است به علاوه تک خطه بودن بخش‌هایی از مسیر فعلی تهران ـ بندرعباس باعث شده تا سرمایه‌گذاری صورت گرفته برای دوخطه شدن بخش قابل توجهی از مسیر بازدهی بالایی نداشته باشد.

همچنین باید توجه داشت که عمده‌ بار شبکه‌ ریلی کشور که از طریق شبکه‌ موجود ریلی به بندرعباس منتقل می‌شود سنگ‌آهن است و معادن سنگ آهن در شرق کشور واقع شده لذا احداث راه‌آهن شیراز ـ بندرعباس موجب کاهش قابل توجه ترافیک باری راه‌آهن موجود نخواهد شد.

با توجه به اینکه با احداث راه‌آهن شیراز ـ بندرعباس در مقایسه با مسیر منتهی به بوشهر ظرفیت جدیدی به شبکه ریلی اضافه نمی‌کند همچنین اهمیت اولویت بندی برای احداث پروژه‌های کشور ضروری است ضروری است تا تکمیل این طرح نسبت به راه‌آهن شیراز ـ‌بندرعباس در اولویت قرار گیرد. برای تکیمل پروژه‌ شیراز بندرعباس نیز ضروری است این طرح با مشارکت بخش خصوصی و در قالب BOT تکمیل شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: